недела, 10. декември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Неофицијално: Вардар исфрлен од Лигата на шампионите

Неофицијално: Вардар исфрлен од Лигата на шампионите

Лоши вести за македонскиот ракомет доаѓаат од Келн. Ракометниот портал Балкан-Хендбол неофицијално дознава декa Европската ракометна федерација донела одлука да му забрани на македонскиот клуб да настапи во ЕХФ Лигата на шампиони во сезоната 2022/2023.

Како причина за ваквата одлука се наведува несредената финансиска ситуација, која пак го стави под знак прашалник и минатогодишниот настап. Тогаш ЕХФ сепак му прогледа низ прсти на клубот од „Јане Сандански“, пишува порталот.

Официјалната одлука се очекува до крајот на неделата.