понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Вардар преку Битигхајм до лидерската позиција во групата

Вардар преку Битигхајм до лидерската позиција во групата

Ракометарките на Вардар на домашен терен го совладаа германски Битигхајм со 30:22  и со оваа победа го обезбедија првото место во групата.

Македонскиот шампион, иако беше фаворит на средбата, во првиот дел на натпреварот не можеше лесно резултатски да се одлепи и да си обезбеди рутински тек на мечот.

Но победата на Вардар во ниту еден момент не беше ставена под знак прашалник, па на полувремето „црвено-црните“ заминаа со позитива од 13:8.

Во вториот дел вардарки во 37. минута поведоа со највисоки 18:11, а пред стартот на последните десет минути имаа шанса да за водство со двоцифрена разлика, но не искористија неколку напади.

Амандин Лејно одбрани неколку напади, а Андреа Лекиќ беше најефикасна со осум погодоци.

Вардар на последниот натпревар од главната фаза гостува кај Будуќност.(МИА)