понеделник, 11. декември 2023. Вести денес: 0
home Регион

Една жртва во пожарите во Грција, 25 повредени и 10 исчезнати

Една жртва во пожарите во Грција, 25 повредени и 10 исчезнати

Потпретседателот на грчката итна помош Милитиадис Милонас, во изјава за грчката државна телевизија ЕРТ, рече дека едно лице го загубило животот во пожарите во источниот дел на областа Атика, додека пак 25 лица се повредени и пренесени во болница, од кои 6 се во сериозна состојба.

Според грчките медиуми, 10 лица, најверојатно туристи од Данска, се исчезнати откако за да избегаат од пожарот се качиле во чамец и се упатиле во непознат правец, а во тек е акција на грчката крајбрежна служба за нивно пронаоѓање и спасување.