вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Регион

Голема загуба за балканската народна музика: Почина легендарниот мајстор на кларинетот

Голема загуба за балканската народна музика: Почина легендарниот мајстор на кларинетот

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина синоќа во болница во Белград во 87. година.

Милошевиќ беше шеф на Народниот оркестар на РТС, професор во Музичкото училиште „Јосип Славенски“ и член на Белградската филхармонија.

Божидар Боки Милошевиќ е роден во Прокупље во 1931 година, а со музика почнал да се занимава од 1950 година, кога благодарение на славниот виолинист Властимир Павловиќ Варевац почнал да свири во оркестарот на Радио Белград. Дипломирал и магистрирал на Музичката академија во Белград.

-За многумина беше уметник, за нас „само“ нашиот тато, објави на својот Фејсбук профил по повод смртта на таткото, ќерката на Боки, Гордана Јовиќевиќ.

Добитник на е многубројни награди и признанија, а меѓу нив и Наградата за животно дело за севкупен и исклучителен придонес за зачувување на српската култура и традиција, која му ја додели Здружението за негување на традицијата и зачувување на оставштината на Ниш.

Зад него останаа четири деца од кои тројца успешно се занимаваат со музика. Синот Милан исто така е кларинетист и живее во Вакувер, а ќерките Ксенија и Тијана се концертмајстори на Белградската Филхармонија.