вторник, 12. декември 2023. Вести денес: 0
home Регион

По масакрот: Министерот за образование во Србија поднесе оставка

По масакрот: Министерот за образование во Србија поднесе оставка

Бранко Ружиќ попладнево поднел неотповиклива оставка од функцијата министер за образование, потврдено е за порталот N1 во тоа министерство.

Оставката ја поднесе неколку дена по трагедијата што се случи во ОУ „Владислав Рибникар“.

Инаку, по масакрот што се случи во Основното училиште „Владислав Рибникар“, во средата пред Министерството за образование на Немањина 22 се собраа неколку илјади луѓе, а на средбата беше побарана оставка од министерот за образование.

Да потсетиме, К.К.(14), ученик од седмо одделение од Основното училиште „Владислав Рибникар“ вооружен дошол во училиштето околу 08:40 часот и отворил оган.

Загинаа осум ученици и училишен чувар, а ранети се уште пет ученици и еден професор по историја.