понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Бразил испраќа војска на аеродромите и пристаништата со цел борба против организираниот криминал

Бразил испраќа војска на аеродромите и пристаништата со цел борба против организираниот криминал

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва најави дека ќе испрати војска на најважните аеродроми и пристаништа во земјата и на границите, за да ја зајакне безбедноста во обид да се бори против организираниот криминал во најголемата земја во Јужна Америка.

Бразил ќе испрати 3.600 армиски, морнарички и воздухопловни сили да ги засилат патролите и да ги надгледуваат меѓународните аеродроми во Рио и Сао Паоло, како и двете поморски пристаништа во Рио и пристаништето Сантос во Сао Паоло, кое е најпрометното пристаниште во Јужна Америка.

Распоредувањето на вооружените сили е дел од поширокиот владин план кој вклучува зголемување на бројот на полицајци во Рио, подобрување на соработката меѓу безбедносните служби и повеќе инвестирање во најсовремената технологија за собирање разузнавачки информации.

Државните и федералните власти укажаа во последните недели дека планираат да ги „задушат“ криминалните банди со кратење на нивните финансиски приходи.

Министерот за правда Флавио Дино рече дека новите мерки се резултат на повеќемесечните консултации на претседателот Лула со полициските сили, локалните власти и експертите за јавна безбедност.  (МИА)