четврток, 16. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Две девојки починале од предозираност со дрога на фестивалот Tomorrowland

Две девојки починале од предозираност со дрога на фестивалот Tomorrowland

Две девојки починале од предозираност со дрога за време на фестивалот Tomorrowland, еден од најголемите фестивали за електронска музика во светот, јавува белгискиот јавен сервис ВРТ, но информацијата не е потврдена ниту од организаторите на фестивалот, ниту од властите.

Едната девојка починала за време на првиот викенд, а втората следниот, јавува ВРТ повикувајќи се на два одделни извори, но без официјална потврда. И двете конзумирале екстаси, според информациите на новинарите.

Федералната полиција на Белгија вели дека борбата против шверцот со дрога на фестивалот е приоритетен и дека не толерира никакви исклучоци.

На фестивалот оваа година 63 лица кои продавале дрога се фатени на дело, меѓу нив се Романци, Холанѓани, Германци, Канаѓани, Норвежани, Бразилци, Швајцарци, Израелци и Австралијанци. 430 лица се приведени и истерани од фестивалот, вели полицијата.

Tomorrowland е еден од најголемите музички фестивали на свет и претставува крупен предизвик за безбедносните сили во Белгија.

Минатата година 400.000 луѓе од 200 земји го посетија фестивалот. (МИА)