четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Матарела: Нема напредок во преговорите за владејачка коалиција во Италија

Матарела: Нема напредок во преговорите за владејачка коалиција во Италија

Не е постигнат напредок во преговорите за надминување на италијанската политичка криза, изјави денеска италијанскиот претседател Серџо Матарела по дводневните консултации со политичките лидери.

Нагласувајќи дека на земјата итно и треба полноправна влада, Матарела рече дека ќе почека уште неколку дена пред да одлучи како може да се надмине ќор-сокакот по новиот круг консултации за градење коалициска влада.

По изборите одржани на 4 март, ниту една партија нема мнозинство за формирање влада, по што политичките партии преговараат за составување коалициска влада.