сабота, 27. јануари 2024. Вести денес: 0
home Вести

НАТО отфрли обвинувања на Лукашенко за групирање долж западната граница на Белорусија

НАТО отфрли обвинувања на Лукашенко за групирање долж западната граница на Белорусија

НАТО ги отфрли обвинувањата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, дека Северноатлантската алијанса ги групира своите сили долж западната граница на Белорусија.

Од Алијансата беше потврдено дека ситуацијата во таа земја внимателно се следи.

„Нема групирање на НАТО во регионот и нашето присуство на истокот од нашата зона на интереси не претставува закана за ниту една држава. Тоа е само одбранбено присуство со цел да се спречи конфликтот и да се зачува мирот“, се вели во соопштението на НАТО.

Тие апелираат Белорусија да ги почитува основните човекови слободи, вклучително и правото на мирен протест.