понеделник, 15. јануари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Од вечерва засилен полициски час во Киев

Од вечерва засилен полициски час во Киев

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко денеска најави „засилен полициски час“ во главниот град на Украина од 20.00 часот (по локално време) до 7 часот во среда.

Градоначалникот Кличко рече дека продавниците, аптеките и бензинските пумпи нема да се отворат во вторник. Делови од градот постојано се под оган од руските сили.

„Ги замолувам сите да останат дома – или во засолништа кога ќе се огласи алармот“, рече тој.