вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Полициски час во францускиот град Калмар по избувнувањето на немирите

Полициски час во францускиот град Калмар по избувнувањето на немирите

Во францускиот град Кламар, јужно од Париз во регионот Ил де Франс, од вечерва до 3 јули ќе биде воведен полициски час од 21 до 6 часот, соопштија локалните власти.

Полицискиот час има за цел да го воспостави редот по немирите што избувнаа претходно оваа недела, откако полицијата уби тинејџер кој не го запре својот автомобил во париското предградие Нантер, објавија властите на Твитер.

Ширум Франција ќе бидат распоредени 40.000 полицајци, вклучително и Париз, оваа вечер по немирите што избувнаа откако полицијата уби тинејџер кој не успеа да запре автомобил што се прошири низ целата земја, изјави претходно денеска францускиот министер за внатрешни работи Жерал Дарманен.

За денеска во Нантер е планирана комеморативна прошетка за убиениот млад човек.