недела, 12. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Полициски час во Перу по серијата насилни протести

Полициски час во Перу по серијата насилни протести

По насилните протести во областа Пуно во југоисточниот дел на Перу во кои загинаа најмалку 17 лица, властите воведоа полициски час. Перуанскиот премиер Алберт Отароли сооошти дека полицискиот час од 20:00 до 4:00 часот по локално време ќе биде во сила наредните три дена.

Повеќе од 68 лица се повредени во градот Хулиака, местото на последниот и еден од најтешките судири меѓу полицијата и приврзаниците на поранешниот претседател, Педро Кастиљо, кој минатиот месец беше уапсен поради обид за распуштање на Конгресот.

Поддржувачите на поранешниот претседател бараат новата претседателка на државата, Дина Болуарте, да поднесе оставка и да се распишат предвремени избори.

Перу со години е во политички превирања, а последната криза дојде откако Кастиљо минатиот декември објави дека го распушта Конгресот и воведува вонредна состојба, но Конгресот со големо мнозинство гласаше за негово отповикување. Кастиљо моментално е во притвор и под истрага под обвинение за бунт и заговор.