петок, 1. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Реконструкцијата на уништените енергетски објекти во Украина ќе трае со години

Реконструкцијата на уништените енергетски објекти во Украина ќе трае со години

Враќањето на енергетските капацитети во Украина во претходната состојба ќе трае со години, изјави извршниот директор на украинската компанија „ДТЕК Енерго“, Илдар Салев.

Тој ги процени загубите на „ДТЕК Енерго“ на милијарди гривни (една гривна = 0,026 евра), нагласувајќи дека се изгубени десетици трансформатори.

Според украинските власти, уништена е 50 отсто од енергетската инфраструктура на земјата.

Претходно, премиерот на Украина, Денис Шмигал изјави дека рестрикциите за електрична енергија ќе останат во сила во текот на зимата, откако беа оштетени многу термо и хидроцентрали, како и бројни високонапонски мрежни објекти.