четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Во домот на Бајден се пронајдени уште шест доверливи документи

Во домот на Бајден се пронајдени уште шест доверливи документи

Истражителите на американското Министерство за правда пронајдоа уште шест доверливи документи во домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон.

-Некои од документите се од времето на мандатот на Бајден во Сенатот од 1973 до 2009 година, а други се од времето кога тој беше потпретседател на Барак Обама, изјави адвокатот Боб Бауер.

– Самиот претседател му понуди на Министерството за правда проверка на сите простории во неговиот дом во Делавер, рече тој.

Ниту Бајден ниту неговата сопруга Џил не присуствуваа на претресот.

Претресот следеше по откривањето во ноември и декември на уште некои тајни документи во домот на Бајден во Вилмингтон и неговата приватна канцеларија што тој ги чуваше во Вашингтон по завршувањето на неговиот мандат како потпретседател.

Тие документи беа пронајдени и пријавени на властите од адвокатите на Бајден.

Од американските претседатели и потпретседателите се бара да ги вратат владините документи во националната архива по завршувањето на нивниот мандат.

На почетокот на месецот, државниот обвинител Мерик Гарланд го назначи специјалниот советник Роберт Хур да го истражи задржувањето на документите на Бајден по завршувањето на потпретседателскиот мандат. Бауер рече дека претресот на домот на Бајден било понудено за „да се придвижи истрагата што е можно побрзо напред“.

Поранешниот претседател Доналд Трамп, кој однесе стотици доверливи документи од Белата куќа во својата резиденција на Флорида, е под посебна истрага.