четврток, 8. февруари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Во експлозија во Авганистан загинаа 11 провладини борци

Во експлозија во Авганистан загинаа 11 провладини борци

Најмалку 11 провладини борци загинале во експлозија на бомба во текот на ноќта во северниот дел на Авганистан, соопштија локалните власти.

Тие биле испратени како засилување на локалните безбедносни сили, објави Владата на провинцијата Бадахшан.

За нападот се обвинети талибанците, но групата сè уште нема издадено никакво соопштение.

Тридневното примирје по повод празникот на Еид ел-Фитр на крајот на мај не беше продолжено, иако Владата го побара тоа неколку пати.