понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Зеленски: Правото на Израел на самоодбрана е несомнено

Зеленски: Правото на Израел на самоодбрана е несомнено

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера изрази солидарност со Израел во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Разговарав со Нетанјаху за да ја потврдам солидарноста на Украина со Израел, кој страда од дрзок напад од големи размери, и да изразам сочувство за повеќекратните жртви“, рече Зеленски на социјалните мрежи.

Зеленски повлече паралели меѓу Израел и војната во Украина, наведувајќи дека „правото на Израел на самоодбрана е несомнено“. Тој рече дека неговата влада формирала оперативен штаб за да им помогне на сите Украинци во Израел.

Официјални лица проценуваат дека околу 15.000 украински бегалци избегале во Израел. И покрај испраќањето тони хуманитарна помош, Нетанјаху постојано одбиваше да го снабдува Киев со оружје.