недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0

Баерн го разнесе Салцбург и во голем стил се пласира во четвртфиналето на ЛШ

Баерн Минхен со 7-1 го победи Салцбург за пласман меѓу осумте најдобри во Лигата на шампионите, Роберт Левандовски постигна хет-трик.

На стартот од мечот Роберт Левандовски имаше блесок, постигна хет-трик до 23. минута и испиша историја во Лигата на шампионите. Најран хет-трик во натпреварувањето.

А му требаа 11 минути за да го направи тоа, првиот гол го даде во 12. минута, третиот во 23. минута. Првите два погодоци беа од пенал, но прекршоците беа направени врз него.

До крајот на првиот дел погоди и Гнабри, со резултат од 4-0 за Баерн Минхен се замина на одморот.

По девет минути игра во второто полувреме Милер зголеми на 5-0, во 70. минута Салцбург преку Кјаергард постигнаа почесен гол и намалија на 5-1, но Баерн не застана тука.

Во 83. минута Милер постигна уште еден гол за 6-1, а две минути подоцна Сане ги постави конечните 7-1.