понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0

Сплит го освои „Јане Сандански“, нов пораз на МЗТ во АБА лигата

Македонскиот шампион се стремеше кон значајна победа над Сплит кој допатува во Скопје со три победи, но вечерва запиша и четврта која прави работите за МЗТ да бидат уште посложени во долниот дел од табелата во регионалното натпреварување.

Во еден меч кој изобилуваше со подеми и падови на двата тима, но воедно и со доста израмнета игра, на крајот пресуди последната четвртина, во која гостите од Сплит беа далеку помирни и посталожени (26:17).

МЗТ влезе со предност во последниот период откако претхнодно беше за нијанса подобар и во првото полувреме, но предноста од четири разлика брзо се стопи во последните 10 минути и за жал следеше комплетен пресврт

Понесени од добриот шут, играчите на Сплит добија на самодоверба во најлош можно време за домаќинот и отидоа на плус девет, па тоа беше почеток на крајот за нашиот претставник.До крајот, МЗТ успеа само да се избори за потесен пораз од 80:85, вкупно десетти на 12 одиграни меча во АБА лигата.