недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0

Моќeн Манчестер Сити: Халанд 30 гола, Де Брујн 100 асистенции

Soccer Football - Premier League - Southampton v Manchester City - St Mary's Stadium, Southampton, Britain - April 8, 2023 Manchester City's Erling Braut Haaland scores their third goal REUTERS/Peter Nicholls EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club /league/player publications. Please contact your account representative for further details. - UP1EJ481DW6ZG

Фудбалерите на Манчестер Сити ја оправдаа улогата на фаворити и убедливо го совладаа тимот на Саутемптон на гости во 30. коло од Премиер лигата. Натпреварот на стадионот Сент Мери заврши со резултат 1:4.

На гол чекавме до последната минута од првото полувреме. Голот го постигна, Ерлинг Холанд , а на негово место, кој друг Кевин де Брујн.

Гледано како многу пати оваа сезона. Белгиецот нафрли, а високиот Норвежанец ја надскока противничката одбрана и го совлада голманот Гавин Базуну – 0:1.

Тоа беше 29-ти гол за Холандија во првенството и тој е убедливо најдобар стрелец во елитното англиско првенство, додека Кевин де Брујн ја прослави јубилејната 100-та асистенција во Премиер лигата. Тој се приклучи на избраната група во која се и Рајан Гигс (162), Сеск Фабрегас (111), Вејн Руни (103) и Френк Лампард (102).