недела, 3. декември 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Приведени двајца цариници за поткуп на Табановце

Приведени двајца цариници за поткуп на Табановце

СВР Куманово, Одделение за Криминалистичка полиција, Отсек за Економски криминалитет во содејство со Секторот за професионална одговорност – Одделението за внатрешни истраги при Царинска Управа постапуваше по пријавено кривично дело по чл.357 од Кривичниот законик “Примање поткуп” од страна на царински службеници на граничниот премин Табановце.

На 28.07.2019 во 03:00 часот примена е дојава од оштетено лице за давање на поткуп на царински службеници на  ГП Табановце при влез во Република Македонија, по што од страна на Отсекот за економски криминалитет веднаш е постапено и при личен претрес на царинските службеници З.Ј. од с.Отља и Т.М. од Куманово, и при претрес на службените простории на Царинската управа на ГП Табановце пронајдени се 1670 евра и 190 швајцарски франци.

Царинските службеници се лишени од слобода и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.