петок, 1. декември 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Скандал: Докторка од Охрид лекувала несовесно и продавала ампули на родилки

Како што информираат од МВР, во 2017 година, пријавената, гинеколог акушер за прием и породување на родилки, на родилките и членовите на нивни семејства им продавала ампули за полесно породување.
Скандал: Докторка од Охрид лекувала несовесно и продавала ампули на родилки

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 54-годишна докторка од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела “злоупотреба на службена положба и овластување“ и три кривични дела “несовесно лекување болни од страна на лекар“.

Како што информираат од МВР, во 2017 година, пријавената, гинеколог акушер за прием и породување на родилки, на родилките и членовите на нивни семејства им продавала ампули за полесно породување.

При тоа им наплаќала износи во готово, без да им издаде сметка за извршеното плаќање.

На тој начин пријавената се стекнала со материјална корист од 19.300 денари.