среда, 22. ноември 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Во Скопје казнети 210 возачи, 105 за брзо возење

Во Скопје казнети 210 возачи, 105 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот при тоа на територија на град Скопје изречени се вкупно 210 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 105 санкции.

Како што соопшти МВР, изречени се и 11 мерки за возење без возачка дозвола, три за возач почетник, пет мерки за користење мобилен телефон при возење, три за некористење сигурносен појас, осум за возење под дејство на алкохол и три санкции за минување на црвено светло.

Од МВР најавуваат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот.