петок, 8. март 2024. Вести денес: 0
home Хроника

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ, МВР СО ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ: 191 санкции за брзо возење

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ, МВР СО ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ: 191 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (11.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 191 возач.

Од нив 18 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 91 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 100 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заедничким да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.