сабота, 16. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Делегација на чешкиот Сенат во посета на Македонија

Делегација на чешкиот Сенат во посета на Македонија

Делегација од Сенатот на Чешката Република, предводена од потпретседателот Јири Шестак денеска е во официјална посета на Република Македонија. 

Шестак предвидено е да се сретне со потпретседателка на Собранието на Република Македонија Фросина Ташевска-Ременски, со претседателот на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на Хари Локвенец и со претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби.

Во рамки на посетата, како што соопшти собраниската прес-служба, Шестак ќе се сретне и со претседателот на комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Македонија Антонијо Милошоски.

Најнови вести