петок, 29. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Денеска регистрирани 72 нови случаи на коронавирус, не е пријавено ниту едно починато лице

Денеска регистрирани 72 нови случаи на коронавирус, не е пријавено ниту едно починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 772 тестови, а регистрирани се 72 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 40, Охрид – 7, Тетово – 6, Куманово – 4, Кавадарци, Струмица и Кичево – по 3, Битола – 2, Прилеп, Велес, Гостивар и Кочани – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (72), регистрирани се 8 реинфекции.

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од: Скопје – 25, Тетово и Кочани – по 2, Куманово, Кавадарци, Кичево, Битола, Крива Паланка и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје на 75-годишна возраст. Двете лица се починати во болнички услови. Лицата се починати во период од 05.06. до 09.06.2022 година.

Направени се 772 тестови преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-17, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-16, Биотек-17, Систина-31, лабораторија Лаор-9, Синлаб-8, Ремедика-9, Плодност-10, Генеа-4, Никоб Лаб-31, ВФВ Медикал-4, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 337.

Досега во земјата се направени вкупно 2.070.199 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.879, бројот на оздравени пациенти е 303.163, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 394.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147580, Активни 284
Куманово 16689, Активни 7
Битола 15734, Активни 24
Прилеп 14226, Активни 6
Тетово 13496, Активни 11
Кавадарци 10704, Активни 8
Велес 9802, Активни 2
Гостивар 9615, Активни 4
Охрид 8952, Активни 15
Штип 8086, Активни 5
Струмица 8083, Активни 6
Кичево 5657, Активни 4
Кочани 5103, Активни 4
Струга 4730, Активни 2
Гевгелија 4426, Активни 2
Неготино 3700, Активни 2
Ресен 2753, Активни 1
Свети Николе 2637, Активни 1
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1681, Активни 2
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 0
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 0
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Најнови вести