среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Филипче: Мерките даваат резултати, денеска околу 1.000 новозаболени

Филипче: Мерките даваат резултати, денеска околу 1.000 новозаболени

Денеска имаме еден тренд на намалување на новодијагностицирани случаи, некаде околу 1000 што потврдува дека епидемиолошката крива е во констинуиран пад. Тоа е добар податок.

Ова денеска го изјави министерот за здравство Венко Филипче.

-Мерките во рамки на предвидувањата ги даваат своите резултати, нагласи министерот.

Филипче истакна дека притисокот во болниците е се уште голем, има голема бројка на хоспитализирани.

Најнови вести