петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Лидерската средба помеѓу премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и нивните тимови ќе се одржи во наредните денови.

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за ТВ Сител вечерва ги повтори веќе најавените теми за разговор од негова страна.

-Ќе повикам на лидерска средба и тоа темите ќе бидат како што ги кажав одлуките коишто треба да се донесат за продолжување на европските интеграции на државата и зачленување на Северна Македонија во ЕУ до 2030 година како и тема во однос на односите со соседите бидејќи добрососедските односи се едни од најзначајните за европските интеграции. Средбата треба да се одржи во текот на наредните денови и за сите детали ќе може да информираме заедно со сите учесници на средбата, рече Ковачевски.

Претходно денеска на прес – конференција по состанокот на Европската политичка заедница во Кишињев Ковачевски изјави дека изборите во државата се дефинираат согласно закон и Устав и оти претседателските избори се во втората половина на март, а парламентарните избори се во втората половина на јуни.

-Ние постојано зборуваме за владеење на право, за почитување на закони, за владеење на демократија. Владеење на демократија и почитување на закони е одржување на избори тогаш кога им е време како што прават практично сите европски држави, изјави премиерот.

Ковачевски одговараше на новинарско прашање во врска со тоа кога би се одржале следните избори и во врска со донесувањето на уставните измени, имајќи ја предвид изјавата на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни измени под овие услови.

За најавените разговори со Мицкоски, Ковачевски кажа дека тоа се разговори на кои се разговара за одлуки што треба да се донесат со цел остварување на стратешка цел на државата, бидејќи политичките партии и пратениците во Собранието имаат обврска и одговорност пред граѓаните да носат одлуки кои овозможуваат подобра иднина и подобар животен стандард на сегашните и на идните генерации.

-Членството во ЕУ не е цел сама за себе, членството во ЕУ е цел со која што го остваруваме она што го сакаат граѓаните. Јас неколку пати повторувам, ние сме имале поголем животен стандард и од Словачка, и од Полска и од Романија и од Бугарија и од сите земји коишто порано беа дел од Варшавскиот договор. Ние сме имале далеку поголем стандард. Денес тие држави имаат поголем стандард од нашиот. Наши граѓани одат и работат во овие држави. Тоа е единствено затоа што овие држави станаа членки на ЕУ и нивните држави се дел од заедничкиот пазар на ЕУ кој што е најголем и најбогат пазар во светот, потенцира Ковачески.

Во однос на тоа дали е оптимист дека процесот ќе биде успешен, премиерот рече дека, и лани кажал оти е рационален оптимист и оти работицелта да станеме членка на ЕУ да се оствари.

На прашањето што ако не се случат уставните измени, Ковачевски вели дека „ќе го имаме истото она што го имавме од 2006 до 2016 година“.

-Наместо интеграција ќе имаме изолација, а видовме како изгледа изолација. Без инфраструктура, заробена држава, слобода на медиуми бевме 130 место, сега сме 38 во светот, владеење на право, окарактеризирани како хибриден режим, денес медиумите за една година 19 места скок, рече премиерот Ковачевски.

Обраќајќи се кон новинарите, рече дека на медиумите сега никој не им кажува што да прашаат, ниту како ќе им изгледаат вестите.

-Ниту некој ви се јавил од мојот Кабинет какво прашање да ми поставите, слободно медиумите да ја уредуваат својата политика така како што треба. Истото се однесува и во другите делови од власта, рече Ковачевски.

Се наврати на изјавата на холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп кој, како што рече премиерот, „упати порака до институции што се корисници на холандска помош што не се во надлежност на Владата и кои што треба да дадат на транспарентен начин отчетност за што ги користат средствата, на кој начин ги користат, дали ги унапредиле процесите за коишто биле наменети тие средства“.

-Ако ги унапредиле тоа ќе биде поздравено, ако не ги унапредиле ќе треба да се поправат. Меѓутоа на тој начин секоја институција треба да биде одговорна во делот на надлежностите што треба да ги имаат. Тоа е интенцијата на градењето на демократско и на праведно општество во која било држава и затоа јас велам дека, пак, сум рационален оптимист, односно верувам во остварување на целта и работам да се оствари целта затоа што на Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе, рече Ковачевски кој денеска учествуваше на состанок на Европската политичка заедница во Кишињев, Молдавија.

Најнови вести