сабота, 2. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Ковачки: Оставка од Шекеринска и одговорност за бламот кој и го приредија на Македонија пред НАТО

Ковачки: Оставка од Шекеринска и одговорност за бламот кој и го приредија на Македонија пред НАТО

Шекеринска и Пендаровски да не се кријат зад партиски соопштенија зад СДСМ и да одговорат кој и зошто ги прекршил процедурите при номинациите за воен претставник на Македонија во НАТО во Брисел. Земјата ја понижувате и срамите заради вашиот аматеризам, истакна на денешната прес-конференција членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки.

Ова е блам пред НАТО и Шекеринска и Пендаровски треба да сносат одговорност.

Тие двајца ја понижуваат и Македонија и Алијансата, со самото тоа што две ипол години немаме наш воен претставник во НАТО. Четири години сте власт во државата, а се однесувате како да сте опозиција.

Јавноста мора веднаш да добие одговор на прашањата:

1. Дали Шекеринска знаела дека постои безбедносна пречка за лицата што ги номинирала, и ако знаела, зошто го довела во заблуда Претседателот на државата да дава согласност и да ја срами државата пред нашите сојузници?

2. Дали Пендаровски ќе побара одговорност од Шекеринска, затоа што го довела во заблуда или ќе си одмолчи и релативизира?

3. Ако не е запазена процедурата за избор, зошто не е, и кој е тој, односно таа што е над процедурите за да може да одлучува по сопствено, односно партиско убедување?

Ќе упатам и прашање и до СДСМ:

Кој ве повика да давате одговори во име на Министерството за одбрана и на Претседателот на државата? Каде почнуваат, а каде завршуваат надлежностите на партијата и каде почнуваат и каде завршуваат надлежностите на министерството?

Неодговарањето на прашањата од страна на институциите, е класично непочитување на демократските принципи за отчетност и одговорност и тоа во многу говори за капацитетот на лицето што ја води институцијата.

Бараме одговорност од Шекеринска и Пендаровски. Во секоја друга НАТО членка до сега ќе имавме оставка од министерот за одбрана.

Одговорност веднаш. Оставка на Шекеринска веднаш!, порача Ковачки.

Најнови вести