четврток, 23. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Пановски до Заев и Филипче: Не ги малтретирајте прележаните, дајте им 12 месеци рок да се вакцинираат!

Пановски до Заев и Филипче: Не ги малтретирајте прележаните, дајте им 12 месеци рок да се вакцинираат!

Микробилогот, проф. д-р Никола Пановски апелира до здравствените власти да не ги малтрерираат прележаните со Kовид-19.

Не ги малтретирајте прележаните, дајте им 12 месеци рок да се вакцинираат, дајте им сертификат. До сега за 18 месеци од почетокот на пандемијата починле 5 лица претходно прележани, а за 6 месеци од вакциналната кампања кај нас починале скоро 200 комплетно вакцинирани, пишува проф. д-р Пановски во колумната на платформата „Окружење“.

Тој повикува на разумно користење на вакцините против Kовид-19.

Министре Филипче и премиеру Заев, уште ли верувате дека вакцината штити подобро од природното прележување? Извинете се и сменете ги „врвните експерти” кои ве убедија во таа глупост. Користете ги вакцините разумно за здравје, за имунитет, не ги потценувајте вакцините, тие не заслужуваат да се вбризгаат со исклучива цел за добивање аусвајс, пишува д-р Пановски.

Најнови вести