недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

РОДИЛКАТА КОЈА СЕ ОБИДЕ ДА СЕ САМОУБИЕ Е ВО МНОГУ КРИТИЧНА СОСТОЈБА: Не сакала да го дои бебето, била лесно вознемирена

РОДИЛКАТА КОЈА СЕ ОБИДЕ ДА СЕ САМОУБИЕ Е ВО МНОГУ КРИТИЧНА СОСТОЈБА: Не сакала да го дои бебето, била лесно вознемирена

Триесет и деветгодишната родилка која синоќа се обиде да си го одзеде животот фрлајќи се од првиот кат на Клиниката за гинекологија е во многу критична состојба на интензивна нега, информира директорката на ГАК, д-р Викторија Јовановска.

Таа на денешната прес–конференција пред Клиниката истакна дека пациентката во два наврати се пожалила на вознемиреност, но дека тоа не е прва појава кај родилките.

-За жал пациентката е во многу критична состјба, сега зборував со директорката на КАРИЛ која е во моментов дежурна. Пациентката не сакала да го дои бебето, била лесно вознемирена, но тоа не е првпат да се случува. Зборувавме со директорот на психијатрија да доаѓа некој лекар оттаму еднаш неделно за почеток за да разговара со мајките, но не знам како ќе го прифатат пациентките. Многу пати пациентките се повредени кога им велиме да разговараат со психолог, изјави д-р Јовановска.

Додаде дека по немилиот настан било разговарано за затворање на прозорците, но посочи дека тоа единствено би предизвикало контраефект.

-Секаде во светот познат е податокот дека една од десет породени пациентки има мало психолошко пореметување, но никаде прозорите не се забарикадирани. Не можеме да ги чуваме пациентките како затвореници, тие треба да се чувствуваат подобро после породување, истакна таа.

Триесет и девет годишната родилка била донесена во 36-та недела од бременоста. Било констатирано дека се работи за предвремено одлепување на постелката што ги загрозувало и мајката и детето и затоа била однесена во породилна сала и за 14 минути била породена со царски рез. Бебето е во добра состојба.

Пациентката во петокот и вчера се пожалила на вознемиреност и извршен бил разговор со клинички психолог. Ноќта околу 21:30 часот пациентката преку прозорецот во ходникот направила обид за суицид, фрлајќи се од првиот кат.

Најнови вести