сабота, 11. ноември 2023. Вести денес: 0
home Општини

Свикан општинскиот кризен штаб по невремето во Охрид

Свикан општинскиот кризен штаб по невремето во Охрид

Силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд и град околу пладне го зафатија Охрид и околината. На моменти, градот беше со големина на орев, што ќе предизвика штети, особено на овошките и посевите.

Невремето што траеше околу половина час ги испразни улиците низ градот.

Градската канализациска мрежа не можеше да ја прими сета вода, која почна да се излева од шахтите.

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, свика состанок на Општинскиот кризен штаб поради невремето.