недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Познати

За прв пат во историјата – водителката најави маж на сцената, но кога излезе жирито подзина, па настана вистински хаос пред малите екрани (ФОТО)

За прв пат во историјата – водителката најави маж на сцената, но кога излезе жирито подзина, па настана вистински хаос пред малите екрани (ФОТО)

Во популарното натпреварување „Ѕвездите на Гранд“ вчера пред жирито беше претставена интересна девојка која со својот изглед предизвика големо внимание.

Алина, родена како Алинo Јухарт (29), дошол од Марибор да си ја проба среќата во „Ѕвездите на Гранд“, а тоа го направи со песните „Паметна и луда“ од Марија Шерифовиќ и „Лажу те“ од бендот Амадеус.

Облечена во црн фустан до колена, со високи потпетици и долга коса во плетенка, Алина веднаш доби глас од Александар Милиќ Мили уште на првата песна, а набрзо стигна и поддршката од останатите членови на жирито.

Иако сите гледаа збунето во натпреварувачот, бидејќи на хартијата беше испишано неговото машко име, додека на сцената видоа жена, поддршка не недостигаше. Овој Словенец доби шест гласа, а за трансродовата пејачка не гласаше само Драган Стојковиќ.

По настапот Сања Кужет изјави дека пеел Алино, но натпреварувачот веднаш ја поправи.

– Алина, забележа трансродовата личност, што ја збуни водителката, бидејќи има машко име, а натпреварувачката истакнала дека иако е трансродова личност, таа всушност е само жена која сака да го живее својот живот и да го исполни својот сон да пее во „Ѕвездите на Гранд“.

– За мене е голема чест што сум овде. Јас сум од Словенија, од февруари живеам во Белград. Дојдов овде затоа што мислам дека Србија и целиот регион мора да запознаат жена како мене. Јас сум само една нормална личност која сака да сака, да биде сакана и да биде среќна како сите други. Сакам да го инспирирам секој човек да го живее својот живот и својата животна вистина. И сите вас ве обожавам, не ми се верува дека сум тука – изјавила натпреварувачката, која со аплауз ја дочекале сите во студиото.

Воја Недељковиќ се обидел да го разбие емотивниот момент зборувајќи на словенечки јазик, што ги насмеа сите во студиото, особено што се надоврза и Ѓорѓе Давид, кого засега никој не го разбра.

Саша Поповиќ го праша натпреварувачот дали сака да се претстави како Алино или Алина во останатиот дел од натпреварот.

Сепак, Саша им откри на гледачите и на жирито дека имал дилема за Алина, кога станувало збор за нејзиното учество.

– Кога ја испрати онлајн апликацијата и кога погледнав, не знаев што да правам, како да ја класифицирам и мислам дека не згрешив. Шест гласа – така што тоа е неверојатно, но и заслужено – рече Поповиќ, додека Драган Стојковиќ побара да објасни зошто не гласал.

-Пеевте правилно и убаво, но она што ми направи проблем, незнаењето име и презиме и пол е лирски тенор во убаво женско тело, едноставно диспропорција на моето разбирање на музиката. Само не знам како утре би ти одбрал песни по кое музички правило за да биде добро, без да ме исмеваат. А што се однесува до твојата родова ориентација, јас те поддржувам – изјави Босанац.

Бидејќи доби шест гласа, Алина имаше можност да избере ментор, а тоа првично беше Марија Шерифовиќ.

Но, иако неговото срце ја избра Мара, како што рече, евровизиската победничка ја одби.

– Алина, мојот глас има многу поголема тежина за тебе вечерва отколку како глас. Ова е глас за храбра и решителна девојка, за слободна личност која има право да сака како што сака, бидејќи тоа право никој не може да ти го ускрати. Но, јас не сум добар ментор за тебе затоа што не можам да се справам со тие ситни чувства, тоа го правам нервозно, гласно, грубо и не би можела да се справам со никого кој нежно би реагирал на тоа. Јас сум се што не си ти. Добре дојдовте, Алина Кралице – рече Марија, а после тоа Алина доби можност да избере друг ментор.

Алина ја избра Цеца, избор кој на Марија многу и се допадна.

– Бидејќи таа не знае да ги негува тие чувства во менторството, јас знам и во менторството и во приватниот живот. Ќе те земам – рече Цеца, а Саша се пошегува и рече да го земе и него.

– Зошто не се понуди пред да се збогатиш пред брак? Сега ми се „нудкаш“ кога немам никаква корист од тебе. Апсолутно знам да кажам НЕ и многу агресивно кажувам „не“ – се пошегува Цеца и ѝ посака добредојде на Алина во нејзиниот тим.

Најнови вести