четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Брајтон ја прифати поканата на Селтик

Брајтон ја прифати поканата на Селтик

Англискиот премиерлигаш Брајтон доби големо засилување откако Селтик ја прифати понудата од 20 милиони долари за најдобриот стрелец Муса Дембеле, објави „Скај Спорт“.

Трансферот двете страни веќе го договорија, а на Дембеле останува да го потпише и да се врати во англискиот фудбал по само 18 месеци откако од Фулам прејде во Глазгов.

Дембеле има одлични настапи за Селтик и даде 40 гола на 67 натпревари во сите натпреварувања.

Овој 21-годишен фудбалер одигра 10 натпревари за француската репрезентација и постигна седум гола.