четврток, 16. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Фиорентина го разреши Прандели

Фиорентина го разреши Прандели

Италијанскиот фудбалски прволигаш Фиорентина реши да го разреши Чезаре Прандели од функцијата главен тренер на тимот.

Тимот следниот период ќе го води Џузепе Јакини, објави инсајдерот Џанлука Ди Марцио.

Виолетовите од Фиренца имаат само три победи на последните 11 натпревари во Серија А, губејќи шест пати, вклучувајќи го и високиот пораз од Наполи со 0:6.

По 28 кола, тимот го зазема 14. место во поредокот со 29 бода.

Јакини веќе беше тренер на Фиорентина од декември 2019 до ноември 2020 година. Тој беше заменет со Прандели.