понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

ФОТО: Легендарниот шпански судија кој утрово процени дека нема пенал за Реал, вечерва се покаја за својата одлука

ФОТО: Легендарниот шпански судија кој утрово процени дека нема пенал за Реал, вечерва се покаја за својата одлука

Едуардо Итуралде, експертски судија кој сега работи во шпанскиот весник Ас, кој утрово изјави дека Реал Мадрид не го заслужи пеналот после кој го елиминираше Јувентус во четвртфиналето од Лигата на шампионите, вечерва се покаја за таквата изјава.

Реал во Торино славеше со 3:0, а на домашен терен 3:0 губеше, пред Роналдо да го постигне одлучувачкиот гол, од контроверзниот за поголемиот дел од фудбалскиот свет непостоечки пенал.

Имено судијата утрово изјави дека контактот од зад грб не беше доволен, судијата (Мајкл Оливер) не требаше да свири пенал, смета 51 годишниот Итуралде, Баскиецот кој во кариерата три пати го судел дербито меѓу Реал и Барселона, како и бројни натпревари во Лигата на шампионите, а се повлече во 2012 година.

А по оваа изјава следуваа и две негови изјави кој го насмеа светот.

– Одраз од коментарот за пеналот. Гледајќи ги навредите на лична основа за една обична фудбалска акција, ако во оваа земја можеше да се носи оружје како во Америка ќе постоеше многу страв, – гласи првата објава на Итуралде, која беше обновена со нова пред неколку часа.

– Барам помош!!! Веќе сум сам. После 27 лични навреди и пет закани за смрт, морам да го променам моето мислење за пеналот кое го кажав вчера, – иронично порача Гонзалес кој со години важеше за најдобар шпански арбитар.