среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Кајперс ќе суди на дуелот Баерн – Реал Мадрид

Кајперс ќе суди на дуелот Баерн – Реал Мадрид

Првиот полуфинален меч од Лигата на шампионите меѓу Баерн Минхен и Реал Мадрид ќе суди холандскиот судија Бјорн Кајперс, соопшти УЕФА.

Кајперс судеше на финалето во Лигата на шампионите меѓу „кралевите“ и Атлетико Мадрид во 2014 во Лисабон.

Оваа сезона тој делеше правда во меч од групната фаза помеѓу мадридскиот тим и Борусија Дортмунд – 3:1.

Кајперс беше судија и во три натпревари на Баерн Минхен.

Главен судија во полуфиначниот натпревар меѓу тимовите на Ливерпул и Рома ќе биде Германецот Феликс Брих.