четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Капитенот на Баерн Минхен се сели во Барселона

Капитенот на Баерн Минхен се сели во Барселона

Капитенот на германскиот шампион Баерн Минхен, Џошуа Кимих, по завршување на сезоната може да си замине од „Алијанц арената“ и да го следи стапките на Роберт Левандовски од минатото лето и да се пресели во Барселона.

Кимих и летово се поврзуваше и со трансфер во Барселона, но постои голема можност трансферот да се реализира идното лето бидејќи фудбалерот ќе влезе во последната година од договорот, а преговорите за нов договор, сè уште не се започнати.

Причина за тоа е што Кимих е лут на управата на Баерн бидејќи го смени тренерот Јулијан Нагелсман, атмосферата во соблекувалната не е идеална под водство на Томас Тухел.

Дополнителен адут на Барселона за потпис со Кимих и е тренерот Чави Ернандес кој му е идол на германскиот фудбалер.