вторник, 5. март 2024. Вести денес: 0
home Фудбал

Клоп: Ливерпул може да ја одржи шампионската парада следната сезона

Клоп: Ливерпул може да ја одржи шампионската парада следната сезона

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп изјави дека Ливерпул би можел да одржи шампионска парада следната сезона, доколку ја освои Премиер лигата оваа сезона.

– Жално што не можеме да го прославите трофејот на начинот на кој секогаш сме сонувале. Ја разбирам ситуацијата. Не можам да кажам дека сакав да славам сам на стадионот, а потоа само да си одам дома. Но, сега не можеме да промениме ништо. Зошто придаваме важност на она што не можеме да го промениме? Ќе дојде денот кога животот ќе се врати на својот поранешен курс. Кога некој ќе најде вакцина, решението е кога стапката на инфекција биде нула или пониска од сегашната. Таков ден е сигурно дека ќе дојде. Тогаш можеме да славиме, изјави Клоп.

Ако има 12. или 13. кола од следната сезона, а ние сакаме да славиме – кој ќе нè спречи? Сè уште ќе го имаме трофејот, а потоа ќе можеме да се возиме низ градот на отворен автобус. Ако некои мислат дека сме луди, искрено не ми е гајле, додаде Клоп.