петок, 1. декември 2023. Вести денес: 0

„Л’Екип“ тврди: Голот на Аргентина за 3-2 требало да биде поништен

Аргентина го освои светскиот шампионат откако во брилијантното финале во Доха ја совлада Франција со 4-2 на пенали. По 120 минути беше 3-3, а Франција до 80. минута губеше со 2-0. Потоа, Килијан Мбапе го одведе натпреварот во продолженија со два гола, во кои Меси ја врати Аргентина во предност во 108. минута, а Мбапе комплетираше хет-трик од пенал во 118. минута и го одведе мечот во продолженија.

Аргентинците беа многу посмирени при пеналите и ги реализираа сите четири. Мартинез го одбрани ударот на Коман во втората серија, а потоа Чуамени го промаши целиот гол за да ја обезбеди титулата за Аргентина со пеналот на Монтиел во четвртата серија, по што Франција ни теоретски не можеше да се врати.

Сепак, „Л’Екип“ тврди дека воопшто не требало да има пенал и дека голот на Меси за 3-2 требало да биде поништен. Имено, на социјалните мрежи се појави видео од стадионот на кое се гледа дека во моментот пред Меси да ја турне топката покрај Лорис, двајца аргентински резервни фудбалери влегле на теренот и се загревале во близина на аут линијата.

Целата акција ја следеа во еуфорија и влетаа во полето пред топката да ја помине гол-линијата.

„Шимон Марчинијак теоретски требаше да ја прекине играта, односно да го поништи голот. Правилата јасно кажуваат дека голот мора да биде поништен ако тимот има премногу играчи на теренот за време на натпреварот, што беше случај овде. Но, тоа веројатно би било премногу сурова одлука во овој случај“, пишува „Л’Екип“.