петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0

ЛШ: Зенит убедлив, Аталанта со минимална победа

Руски фудбалски тим Зенит го победи убедливо шведски Малме и триумфираше со 4-0 во Санкт Петербург во второто коло во Лигата на шампионите, за прва победа додека Аталанта со минимални 1-0 славеше против Јанг Бојс во вториот меч во дерминот од 18.55 минути.

Зенит ја најави победата преку Клаудињо после само девет минути игра, а само што почна второто полувреме, четири минути по стартот, Кузјајев даде и втор гол.

Сутормин на десет минути пред крајот и Вендел во 95-та ја заверија победата со која Зенит се врати во трката за место во осминафиналето после воведниот пораз пред две недели со 0-1 од Челси.

Италијанскиот репрезентативец Матео Песина со голот во 68-та минута од мечот донесе минимална победа на Аталанта против Јанг Бојс со 1-0, прва за бергамашите сезонава во ЛШ за четврти бод досега после ремито 2-2 со Вилајреал во првото коло.