сабота, 18. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Монца официјално потпиша со Боатенг

Монца официјално потпиша со Боатенг

Играчот за врска на Фиорентина, Кевин-Принс Боатенг се приклучи на Монца, чиј сопственик е поранешниот премиер Силвио Берлускони.

Играчот за врска денес официјално потпиша договор на една сезона со тимот од Серија „Б“.

Кариерата на 33-годишниот Боатенг е доволно богата и вклучува периоди во Херта (Берлин), Тотенхем, Борусија (Дортмунд), Барселона, Милан, а минатата година го носеше дресот на Фиорентина.

Берлускони, еден од најуспешните претседатели на Милан, ја презеде контролата над Монца пред две години. Клубот влезе во Серија „Б“ оваа сезона и ја започна кампањата 2020/2021 со желба да влезе во Серија „А“. (МИА)