четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Мурињо суспендиран, нема да биде на клупата против Интер

Мурињо суспендиран, нема да биде на клупата против Интер

Еден од најконтроверзните тренери на денешницата, Жозе Мурињо, често поради „краткиот фитиљ“ се наоѓа на мета на судиите. Така беше и во дуелот на Рома со Монца, во кој португалскиот стратег доби црвен картон.

Мурињо со непримерни гестикулации кон клупата на Монца си заработи исклучување од натпреварот, а сега дојде и одлуката на дисциплинската комисија. Португалецот е суспендиран на еден натпревар, што може да биде голем удар за „волчицата“

В недела Рома му гостува на Интер, поранешниот клуб на Мурињо кој е меѓу главните фаворити за скудетото. Покрај него, суспензија поради задоцнето враќање на клупата од соблекувална на полувремето доби и Нуно Сантош, првиот асистент на Мурињо. Поради тоа, непознато е кој ќе ја води Рома од клупата на „Џузепе Меаца“ в недела од 18:00 часот.