среда, 22. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Пикси го „прешкрта“ Лука Јовиќ

Пикси го „прешкрта“ Лука Јовиќ

Селекторот на репрезентацијата на Србија, Драган Стојковиќ Пикси го соопшти списокот на репрезентативци на кои ќе смета за двата претстојни квалификациски дуели против Унгарија на 14 октомври во Будимпешта, и три дена подоцна против Црна Гора во Белград.

Има неколку новитети како на пример дефанзивецот на Партизан, Михаило Илиќ, или пак Петар Ратков од РД Салзбург.

Сепак, најголемо изненадување е неповикувањето на Лука Јовиќ кој летово се пресели од Фиорентина во Милан, но очигледно дека повеќе го нема статусот и реномето во српскиот фудбал како некогаш. Стојковиќ едноставно го „прешкрта“ некогашниот играч на Реал Мадрид и се одлучи за поинаква опција.