вторник, 28. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

ПСЖ ја заврши сезоната со домашен „требл“

ПСЖ ја заврши сезоната со домашен „требл“

Францускиот фудбалски хегемон Париз Сен Жермен ја заврши сезоната на домашната сцена со „требл“. Откако ја осигураа титулата пред многу време, пред една недела парижаните го освоија Купот на Франција, а вчеравечерта додадоа уште еден трофеј во нивните витрини. Тимот на Томас Тухел триумфираше со Лига Купот во драматично финале против Лион. Редовното време и продолженијата завршија без голови, а при пеналите Кејлор Навас го спаси ударот на Бертранд Траоре и стана херој за ПСЖ.

Ова беше последно издание на турнирот, кој ќе биде суспендиран поради зафатениот календар на француските клубови. ПСЖ е рекордер со 9 пехари, со само едно изгубено финале. Парижаните слават пет години по ред помеѓу 2014 и 2018 година, а во 2019 година трофејот стана сопственост на Стразбур.

ПСЖ влегува во историјата како победник на деби-изданието на турнирот во 1995 година и во последното финале досега.

Лион има само еден Лига Куп од вкупно 6 финалиња, но она што е понепријатно за „децата“ е што ја пропуштија последната шанса да се пласираат во Лигата на Европа. Во првенството, екипата на Руди Гарсија го зазеде 7-то место и нема да учествува на европските турнири во новата сезона. (МИА)