среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Реал Мадрид ќе ја активира клаузулата во договорот на Игнасио

Реал Мадрид ќе ја активира клаузулата во договорот на Игнасио

Реал Мадри, во зимскиот преоден рок, има намера да донесе централен деванзивец. Реал е принуден на ова бидејќи Едер Милитао поради тешката повреда нема да игра до крајот на сеозната.

Централен дефанзивец, Реал најде во Португалија. Станува збор за Гонзало Игнасио од Спортинг Лисабон, за чии услуги во летниот преоден рок беа заинтересирани ПСЖ и Ливерпул.

Игнасио има 22 години и договор со Спортинг до 2027 година. Откупната клаузула во неговиот договор изнесува 60.000.000 евра.

Шпанските медиуми тврдат дека Реал веќе воспоставил контакти со фудбалерот и неговиот менаџер и дека клубот е подготвен да ја плати откупната клаузула