недела, 12. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Серија А ќе инкасира 174 милиони евра од продажба на ТВ правата за Купот на Италија

Серија А ќе инкасира 174 милиони евра од продажба на ТВ правата за Купот на Италија

Серија А повторно ги продаде ТВ правата за Копа Италија на „Медиасет“. Новиот договор е потпишан за три сезони: 2024/25, 2025/26, 2026/27.

Натпреварите од турнирот ќе се пренесуваат на каналите за бесплатен пренос, а за секоја сезона радиодифузерот ќе потроши по 58 милиони евра, што е за 10 милиони повеќе од претходниот договор.

Компанијата Медиасет ќе го емитува националниот Суперкуп, кој се планира да се одржи во нов формат – со учество на четири клуба.

Во борбата за правата на Купот и Суперкупот на Италија, концернот контролиран од семејството Берлускони победи во конкуренција на државниот холдинг РАИ кој ги поседува ексклузивните права за прикажување натпревари на италијанската репрезентација.