понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0

На натпреварот од десеттото коло во холандскиот фудбалски шампионат помеѓу АЗ Алкмар и Нијмиген, во 87. минута додека домашните играчи напаѓаа, на теренот колабираше Бас Дост (34), напаѓачот на гостинската екипа.

Судијата тоа не го забележал веднаш, ниту му било посочено. Акцијата кон голот на Нијмиген продолжи уште десетина секунди, а потоа сите сфатија дека Дост лежи на теренот.

Фудбалерите на двата тима направија жив ѕид околу Дост. На теренот веднаш влегле медицински екипи, по што тој бил изнесен во свесна состојба, што го потврдил со подигнување на палецот додека лежел на носилката.

Лекарите на терен донеле и дефибрилатор, но нема информации дали навистина го користеле.

-За среќа, ние во Холандија сме добро подготвени за вакво нешто. Тоа спасува животи. Никој од нас не знаеше што се случува додека судијата Јерун Маншот не рече дека Дост дава знаци на живот. Мислам дека Бас имаше многу среќа, изјави директорот на НЕЦ, Вилко ван Шаик, за ЕСПН по натпреварот.

Тој кажа и дека таткото на Дост бил присутен на стадионот и дека Бас побарал тој да го напушти стадионот.

-Сакаше да и се јави на сопругата. Фактот што можеше да го стори тоа кажува нешто. Во соблекувалната беше тивко. После ова не можевме да играме фудбал. Одлично е како реагираше АЗ, никој не мораше да го споменува продолжението на натпреварот. Ми се допадна и реакцијата на сите на стадионот, тоа е голема работа во фудбалот. Да се ​​надеваме дека наскоро ќе биде подобро. Фудбалот веќе не е важен, ова остави впечаток на сите нас. Басот е во добри раце, тоа е најважното, додаде директорот на НЕЦ.

Натпреварот беше прекинат. Гостите водеа со 2:1, а Дост погоди во 11. минута и асистираше во 38. минута.