сабота, 11. ноември 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

Дончиќ ја презема вината за четвртфиналниот пораз од Словенија

Дончиќ ја презема вината за четвртфиналниот пораз од Словенија

Словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ ја презема одговорноста за елиминацијата на неговата репрезентација во четвртфиналето на Европското кошаркарско првенство.

Словенија синоќа во Берлин загуби од Полска со 90:87, а ѕвездата на Далас, не го доигра натпреварот поради петта лична грешка на пет минути пред крајот. Претходно Дончиќ доби техничка грешка поради протест кон судиите.

– Можеби не бев 100% подготвен, ми дадоа инекција, но тоа не е поентата. Играв ужасно. Го изневерив мојот тим. Ја разочарав целата земја што не поддржуваше. Тоа е моја грешка. Ќе го анализирам овој натпревар и ќе бидам подобар, изјави Дончиќ од „Еурохупс“.

Дончиќ кој средбата ја заврши со 14 поени, во текот на натпреварот, во повеќе наврати упатуваше пцовки кон судиите .

Словенија не успеа да го одбрани шампионскиот трофеј освоен во 2017 година.

Во полуфиналето, Полска ќе игра со Франција.