среда, 22. ноември 2023. Вести денес: 0

Куманово со втор триумф во серија, ФМП Академија до победа на со тројка на секунда до крајот

Академија ФМП ја запиша третата победа по ред во кошаркарската Суперлига, откако вечерва славеше со 90-89 против ТФТ Скопје, додека Куманово го совлада МЗТ Скопје Уни Банка со 75-71, средби кои се одиграа во рамките на 10.коло во машкиот кошаркарски шампионат.

Кошаркарите на ФМП одиграа одлично прво полувреме, кое го добија со солидна предност од 16 поени (42-26), но ТФТ успеа да се врати по третата четвртина и да стигна до 57-58, по што следеше драматичен финиш на натпреварот.

ТФТ во завршницата промаши две слободни фрлања, а натпреварот го реши Ајви кој постигна тројка на една секунда на крајот за победа на Академија ФМП од 90-89.Најефикасни во тимот на ФМП беа Крстајиќ и Ајви со по 19 поени, додека Костоски постигна 19 поени за ТФТ.

Куманово одигра возбудлив натпревар против МЗТ Скопје Уни Банка, а отпорот на кошаркарите од Аеродром беше скршен во завршницата, кога домаќинот славеше со 75-71.

Најдобар кај Куманово беше Абром со 21 постигнат гол, додека кај МЗТ Скопје Уни Банка најефикасен беше Ренсом со 25 поени.