петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

МЗТ Скопје пропушти да ја победи Цибона во Загреб

МЗТ Скопје пропушти да ја победи Цибона во Загреб

Кошаркарите на МЗТ Скопје несреќно загубија на гостувањето кај Цибона во меч со едно продолжение, домаќините славеа со 87-85, ова беше првиот меч на Аеордомци под водство на Николиќ.

МЗТ Скопје со плус осум ја почна последната четвртина, а во самиот финиш имаше плус пет 74-69. Но на 15 секунди до крајот Борна Капуста постигна тројка од десет метри и изедначи на 75-75. Македонскиот тим имаше напад за победа, но не го искористи, па се отиде во продолжение. Истиот играч на сличен начин го анулираше водството на МЗТ Скопје и во продолжението и најави победа на својот тим.

МЗТ предводен од новиот тренер Драган Николиќ беше многу блиску до третиот триумф сезонава во АБА, но немаше среќа во клучните моменти. Мајк Кафи со 19 и Страхиња Миќовиќ со 17 поени беа најпрецизни кај „металците“.

МЗТ Скопје во следното коло кое се игра следниот викенд му гостува на Партизан.